11.08.2008 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nevhodná doba

Plošnou nouzovou vakcinaci proti katarální horečce ovcí (bluetongue) koncem srpna a v první polovině září považují mnozí chovatelé za „danajský dar,“ uvedl to ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu ČR Kamil Malát. Podle něj stáda jsou na pastvě a pro mnoho chovatelů to přinese velké organizační problémy a s tím spojené další náklady, které nikdo nezaplatí.

 „Chovatelé musí svést svá stohlavá stáda do střediska, aby jednotlivé kusy mohly být očkovány, pak po 21 dnech znovu na revakcinaci a ještě 60 dní čekat, než nastoupí imunita,“ podotkl Malát. Navíc v září a v říjnu se vyskladňuje zástav. Po zahájení vakcinace se možnosti přesunů zvířat značně stíží a přinese to chovatelům další ztráty, prohlásil. „Cena vakcinace, která je hrazena ze zdrojů Evropské unie, je tak zanedbatelná ve srovnání s tím, jaké náklady na celou akci budou muset vynaložit chovatelé,“ zdůraznil. Pokud nebudou mít dostatek prostředků na její zabezpečnění, obávají se sankcí ze strany státu. Očkování proti katarální horečce bude totiž vyhlášeno jako mimořádné veterinární opatření, které mají povinnost dodržet.
Podle ředitele svazu bude sice možné individuálně požádat Krajské veterinární správy o případnou řádně odůvodněnou a písemně podanou výjimku o posunutí termínu. „Vzhledem k tomu, že základním cílem celé akce je navakcinovat minimálně 80 procent přežvýkavců starších tří měsíců, a to včetně následného přeočkování nejpozději do konce tohoto roku, budou tyto výjimky povolovány zřejmě spíše ojediněle,“ upozornil.
Státní veterinární správa uvedla, že se vakcinace týká asi 1,5 milionu zvířat a bude stát více než 140 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down