30.07.2004 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nevládní organizace nesouhlasí s předběžným návrhem rozpočtu na příští rok

Zástupci některých nevládních agrárních organizací jednali s premiérem Stanislavem Grossem o předběžném návrhu rozpočtu pro resort zemědělství na rok 2005. Požádali ho o naplnění zemědělské kapitoly rozpočtu na částku 46 miliard korun, informoval předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba.

Základní podobu rozpočtu na rok 2005, kterou schválila vláda v minulém týdnu odmítla Agrární komora ČR. Proti potřebě resortu zemědělství a nabídkou ministerstva zemědělství je totiž rozdíl 14 miliard korun. To považuje prezident komory Václav Hlaváček jako neprofesionální přístup. Podle něj musí návrh rozpočtu vycházet z přístupových dohod.
Podle Hlaváčka by na přímé platby zemědělcům chybělo 1,3 miliardy a na jejich národní dorovnání ještě o jednu miliardu Kč více. Na venkovský rozvoj by nebyly požadované 2,5 miliardy, stejně jako více než jedna miliarda na operační program. Ministerstvo zemědělství trvá na svých požadavcích, tedy na doplnění 14 miliard Kč. Zatím dostalo 32,8 miliardy korun, což je proti letošnímu roku o osm miliard navíc.
K požadavku ministerstva zemědělství se vyjádřil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Podle něj jsou výdajové stropy jednotlivých ministerstev pro příští rok určeny a schodek státního rozpočtu nelze zvyšovat. Česká republika naopak musí dodržovat konvergenční program, který směřuje k ozdravění veřejných financí a snížení jejich deficitu, aby mohla přijmout společnou evropskou měnu.
Hlaváček poukázal na to, že zemědělci nechtějí existovat na ničí úkor, ale zároveň není možné, aby se rozvíjely jiné obory právě na úkor sedláků. Obábá se, že zemědělská výroba by se tímto zlikvidovala. Už nyní je vážně ohroženo ovocnářství nebo zelinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down