Nevlídné počasí poničilo úrodu

Přívalové deště, kroupy a povodně v uplynulých týdnech poškodily zelináře, ovocnáře a napáchaly škody také v lesích. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana je zničeno zhruba pět procent letos u nás vysázené zeleniny. Ovocnáři zase očekávají dramatický propad úrody peckovin.

Zeman je nicméně přesvědčen, že celková úroda zeleniny u nás zatím není významně ohrožena. Nepříznivé počasí způsobilo škody především moravským pěstitelům. Značně poškozeny jsou zde hlavně pole teplomilných druhů plodové zeleniny, mezi něž patří okurky, melouny a papriky. Zatímco pěstitele v Čechách studené a deštivé počasí pouze zpozdilo v sázení či setí a úroda by zde měla být sice opožděná, přesto mírně nadprůměrná, situace moravských zelinářů je komplikovanější. „Porosty není možné založit, neboť na polích stojí voda. Sadba přerůstá a znehodnocuje se,“ podotkl Zeman s tím, že nové porosty už nebude ve většině případů možné založit, neboť původní sadba je zničena a nová se nestihne vypěstovat.
„Kvalita je ohrožena velmi silným tlakem houbových chorob díky přemáčené půdě a hustým porostům,“ popsal problém pěstitelů v celé republice Zeman, podle nějž je však na druhou stranu kvůli chladu a vlhkosti menší ohrožení škůdci.
Zelináři v letošním roce vyseli a vysázeli přes 9500 hektarů zeleniny, srovnatelně jako v loňském roce. Ani případná nižší úroda však v tuzemsku prý ceny zeleniny na pultech obchodů příliš neovlivní.“Ceny zeleniny už několik let neovlivňují výrobci, ale obchodníci hlavně v zahraničních maloobchodních řetězcích,“ poznamenal Zeman a připustil, že k několikaprocentnímu růstu cen zeleniny by mohl vést fakt, že nepříznivé počasí citelně zasáhlo také sousední Polsko. To je již několik let významným dodavatelem levné zeleniny do obchodních řetězců, ze kterých polská a jiná zahraniční zelenina vytlačuje výpěstky českých firem.
Výraznější problémy než zelinářům působí jarní chladno a déšť pěstitelům ovoce. Ti očekávají strmý pokles sklizně raných třešní, švestek, meruněk a dalších peckovin. Ohrožena je v důsledku houbových chorob i kvalita úrody. „Očekávám, že sklidíme jen pět procent průměrné úrody meruněk. U višní a švestek je odhad podobný,“ popsal například vyhlídky na letošní rok vedoucí provozu sadů společnosti Patria v Kobylí na Břeclavsku Michal Schovánek.
Vichřice v polovině června poničily také lesy v porostech státního podniku Lesy České republiky to bylo až 55 tisíc metrů krychlových dřeva. Nejvíce polámané jsou lesy na jižní Moravě, ve Zlínském kraji a na Vysočině. Jak informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Poničené dříví představuje necelé procento plánovaných ročních těžeb státního podniku. LČR celkem patří polovina lesů v zemi. Kalamitu chtějí Lesy ČR zpracovat během léta tak, aby nebyla příčinou vzniku kůrovcové kalamity. Do nejvíce postižených lokalit lesníci lidem nedoporučují vstupovat.
Podle soatupných údajů ministerstva zemědělství poškodily květnové záplavy na Moravě a ve Slezsku zhruba 35 tisíchektarů zemědělské půdy, což odpovídá třem procentům zemědělské půdy v zemi. Ve finančním vyjádření dosáhly škody přibližně 285 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *