Nevyrovnané a opožděné porosty ozimů

Nebudeme v tomto zpravodaji rozebírat celý rok 2021, ale zajímavý byl v loňském roce jeden moment, na který bychom chtěli upozornit.

Krátké ohlédnutí za vývojem porostů pšenic

Na jaře jsme hovořili, že nejzranitelnější mohou být díky vývoji počasí i porostů ranější odrůdy, které tvoří výnos hustotou porostu. Právě u těchto odrůd mohlo nastávat největší riziko. Kdo intenzivně a opakovaně nepracoval s podporou kořenové soustavy, mimokořenovou výživou a správně nepoužil morforegulaci, mohl mít ve finále takovéto porosty řidší. A ranější odrůdy bez produktivního klasu mohly v některých lokalitách propadat ve výnosu. Nemohly za to, prostě jim opravdu nepřál průběh počasí, jak už to někdy v životě bývá. Příkladem může být odrůda RGT Viriato v některých částech Moravy i jinde. Ta patřila do skupiny odrůd, které byly výnosově nejvíce ohrožené, a pokud s ní agronom pracoval, byly výsledky velmi dobré. Kompenzační odrůdy a klasové odrůdy ve výsledku zvládaly nižší hustotu i bez pomoci velmi dobře. S pomocí excelentně. Přikládám výsledky odrůdových pokusů z Lukavce, kde počáteční podpora tvorby kořenů s následnými auxinovými aplikacemi Energenů (Fulhum, Apikál, Aktivátor), přinesly opravdu velmi pěkné a ekonomicky zajímavé navýšení výnosu.

Současně se nám jednoznačně ukázalo, jak důležité je spojení dobré úrovně výživy a schopností porostu reagovat na stimulaci. Letos nejlépe dopadly odrůdy, které mají rády vláhovou jistotu a jsou vhodné do humidnějších oblastí. Univerzálnější odrůdy vhodné i do přísuškových regionů naleznete v širší špičce.

Podzimní stavy porostů

Na mnoha místech ČR a SR tento podzim porosty dlouho růstově stagnovaly v důsledku nedostatku vláhy. V takovémto případě je opravdu nutná trpělivost a je potřeba počkat na srážky. Teprve, když jsou porosty v pohybu, má smysl začít jim pomáhat. Do té doby má význam řešit herbicidní ošetření a dominantně se věnovat insekticidům, abychom na jaře nebyli nepříjemně překvapení rozsahem virózních porostů.

Doporučení k ošetření porostů

Teprve tehdy, když se porosty dostanou do třetího listu a začínají odnožovat, má smysl podpořit tvorbu kořenů přípravkem ENERGEN FULHUM PLUS v dávce 0,5 l/ha nebo v dělené dávce 2 x 0,25 l/ha. K tomu má smysl přidat mangan snižující apikální dominanci a tím podporující tvorbu odnoží, měď – zlepšující práci s dusíkem za nižších teplot, dále bór, který příznivě ovlivní příjem ostatních živin a zvýší i mrazuvzdornost. V regionech, kde je vláhová jistota, můžeme do aplikace přidat 10 až 15% roztok močoviny a samozřejmě nezapomínáme na podporu odnožování a vyrovnání odnoží 0,5 až 0,7 l/ha CCC. Tento mix pomáhá zesilovat porosty (jak si mnozí noví zákazníci ověřili i toto jaro) a současně velmi dobře vyrovnává porosty, které vzešly nerovnoměrně. V regionech, kde je menší vláhová jistota, doporučíme zaměnit močovinu, (nebo významně snížit), ve prospěch NP nebo PK listové výživy. Je zajímavé, že porosty výborně reagují i na velmi pozdní ošetření. Navíc takovýto komplex ošetření zvyšuje obsah cukrů v odnožovacím uzlu, což má příznivý vliv na mrazuvzdornost.

Proč pracovat s porosty na podzim?

Protože je to ekonomické a dává to porostům výnosovou jistotu. Dohánět růst slabých a nevyrovnaných porostů na jaře stojí vždy více financí. Tvořit výnos na kvalitních podzimních odnožích je jistota. Zvláště u všech odrůd v přísuškových regionech. A zvláště pak u raných odrůd a odrůd, které tvoří výnos hustotou porostu. Rizikové jsou ty odrůdy, které nemají produktivní klas a schopnost kompenzace výnosu ve druhé polovině vegetace. Vzhledem k aktuálnímu i předpokládanému vývoji cen pšenice má smysl omezit rizika jejich vývoje.

Doporučení do pšenic v tomto videu velmi podrobně probral Petr Král s agronomem Honzou Jevčákem v porostu pšenice ozimé, výnosná univerzální odrůda Barranco.

A pokud se chcete podívat, jak naše doporučení fungovalo toto jaro, můžete se podívat na video z Agrospolu Malý Bor, z odrůdy LG Mocca.

Doséváte pšenice na poslední chvíli po kukuřicích?

Pak bych doporučil odrůdy, které mají dobrý zdravotní stav a odolnost k fuzariózám. Například odrůdy Dagmar, Viky, Moschus, Expo, Pirueta, Illusion, RGT Sacramento nebo odrůdu Asory, která se stala nejmnoženější odrůdou v Německu. Přednostně bych volil střední a pozdnější ranost.

POZNÁMKA K NEVYROVNANÝM POROSTŮM ŘEPEK

Vzhledem k tomu, že mnozí z Vás mají silně nevyrovnané porosty, jsme se rozhodli věnovat jim několik slov v dalším videu. Nevyrovnané porosty bývají často větším problémem z pohledu jejich úspěšného vedení než porosty opožděné.

Nicméně hlavní momenty popisuje ve videu velmi jasně Petr Král. Porosty řepek by neměly přes zimu hladovět, z pohledu dusíkaté výživy. Pokud tomu tak je, tak mají na jaře pomalejší start, menší vzrůst a větší sklon k nemocem. Zanedbání výživy na podzim je prostě zbytečně drahé na jaře.

Práce s kořeny

Proč doporučujeme použít na podzim 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS a do řídkých porostů 0,5 l/ha ENERGEN AKTIVÁTOR PLUS? A proč má význam přemýšlet o správném krácení a doplňkové listové výživě?

  • Je to stejné, jako u kvalitní, podzimní dusíkaté výživy.
  • Je prostě velmi výhodné mít porosty řepek na jaře vyrovnané, silné a plné energie.
  • Dává nám to klid pro organizaci dalších jarních aplikací v jiných plodinách, a hlavně to šetří peněženku zemědělského podniku nebo farmy.
  • Silný porost vstupující do jara v plné kondici má výrazně vyšší výnosovou jistotu.

Pěkný den přejí Petr Král – poradce EGT pro ČR a SR

a Jarda Mach – vývoj přípravků Energen

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down