24.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezájem o moštová jablka

O jablka na moštové zpracování je letos minimální zájem. Výkupní ceny moštových jablek od profesionálních pěstitelů se proti průměru posledních let propadly skoro o 80 procent. Pokud by pěstitelé na nízké ceny přistoupili, hrozily by jim ztráty na úrovni 50 až 70 milionů korun. Důvodem krize jsou velké zásoby koncentrátu ve světě a hospodářská krize, řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

První cenové nabídky na moštová jablka se podle Ludvíka pohybují od 50 do 80 haléřů za kilogram. Loni byla průměrná cena kolem 1,50 koruny, což odpovídalo nákladům na sběr, manipulaci a nakládku jablek. V posledních pěti letech pak byla průměrná cena moštových jablek od profesionálních sadařů necelé tři koruny. „Ovocnářská unie proto doporučuje pěstitelům, aby jablka na zpracování pod nákladovou cenu neprodávali,“ řekl Ludvík. Důkazem krize odbytu moštových jablek je podle něj i to, že výkup moštových jablek od drobných pěstitelů letos ještě ani nezačal. Obvykle se přitom rozběhl před polovinou srpna. Ceny moštových jablek v drobném výkupu jsou bývají proti výkupu od velkopěstitelů přibližně poloviční. Kvůli hospodářské krizi a zásobám podle Ludvíka výrazně klesla poptávka po výrobcích z ovoce, zejména ovocných nápojích. „Zaznamenali jsme to letos již u višní a červeného rybízu na zpracování, u nichž ceny klesly nejníže za posledních 20 let,“ řekl.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down