Nezaměstnanost v EU v lednu klesla na 6,2 procenta, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu podle sezónně přepočtených údajů klesla na 6,2 procenta, zatímco v prosinci po zpřesnění dat činila 6,3 procenta. Nejnižší zůstává v České republice, kde byla v lednu na 2,2 procenta. Ve své předběžné zprávě to oznámil statistický úřad Eurostat.

Nezaměstnanost klesla i v eurozóně, a to na 6,8 z prosincových sedmi procent. Situace na trhu práce v EU je teď příznivější než před rokem. Loni v lednu byla míra nezaměstnanosti v EU na 7,5 procenta, v eurozóně pak činila 8,3 procenta.
Statistici odhadují, že v lednu bylo v celé EU bez práce 13,346 milionu lidí, z čehož 11,225 milionu připadalo na země eurozóny. Ve srovnání s prosincem jich v EU bylo zhruba o 216 000 méně, v eurozóně pak byl jejich počet proti prosinci nižší asi o 214 000. Proti loňskému lednu ubylo v EU nezaměstnaných o 2,522 milionu, v eurozóně o 2,117 milionu.
Míra nezaměstnanosti mezi mladými se v EU snížila na 14 procent ze 14,3 procenta v prosinci. V eurozóně se snížila ze 14,2 na 13,9 procenta.
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down