08.11.2006 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nízké výkupní ceny nutí zemědělce k vývozu

Výkupní ceny mají vliv na zvýšený vývoz domácí zemědělské produkce. Přestože domácí zpracovatelé mají dostatečnou výrobní kapacitu, nízké ceny nutí výrobce k exportu nebo k omezení produkce. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

Čeští zemědělci by chtěli získat od domácích zpracovatelů podobné garance ceny jako platí napříkald v Německu,poukázal Jirovský. Zahraniční mlékárny podle něj odeberou asi 700 tisíc litrů mléka za den. Letos se z ČR vyveze více než 160 000 kusů zástavového skotu, což je téměř shodný počet s množstvím poražených jatečních býků. Naopak se doveze vepřové maso z 1,2 milionu kusů prasat.
Pokles zemědělské produkce v ČR přičítá Jirovský také tomu, že čeští farmáři dostávají nižší dotace než země v EU-15. Přitom do roku 2009 by měly české farmy vyhovět mnohým evropským normám, které se týkají například přestavby odpadních jímek nebo stájí pro hospodářská zvířata. Nyní na ně podniky ročně vydávají přes deset miliard koruna a výdaje budou ještě vyšší, soudí Jirovský. Poukázal na to, že v EU tato opatření platí patnáct let i více, Česká republika má na změny pět let. Odhaduje, že některé farmy utlumí výrobu farmy, když nebudou mít dostatek peněz na přestavbu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 140MB (28% of 500MB)