Nízké zásoby másla a vysoké ceny

Do příštího roku Evropa vstoupí s nízkými zásobami másla a vysokými cenami. Po Vánocích se jeho cena sice sníží, ale nevrátí se na původní úroveň. Stoupá rovněž cena mléka a je o něj velký boj. Koncem roku by mohla dosáhnout 12,4 koruny za litr. Uvedl to na slavnostním setkání dodavatelů Polabských mlékáren a vyhlášení výsledků jubilejního 30. ročníku soutěže O nejlepší stádo a nejlepší dojnici předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

ČR je na předním místě z pohledu mléčné užitkovosti 

Kopáček připomněl, že ČR je v Evropě na předním druhém místě z pohledu mléčné užitkovosti, ale z pohledu obsahu tuku již trochu pokulhává, je na druhém místě odzadu. „V České republice jsme sice za deset měsíců letošního roku vyrobili o 1381 tun mléčného tuku více, vzrostly také požadavky. Vyrobilo se o 1001 tun másla více, čímž se spotřebovalo o 821 tun mléčného tuku více, a hlavně se vyprodukovalo o 10 940 tun sýrů více, na což se spotřebovalo o 3300 tun mléčného tuku více,“ informoval Kopáček s tím, že o 473 tun se zvýšila i výroba tradičního pomazánkového. Ve srovnání s výrobou a spotřebou tak chybí 2896 tun mléčného tuku. Předseda mlékárenského svazu poukázal na to, že Česká republika má letos v EU nejvyšší nárůst výroby sýrů, za deset měsíců o 10,9 procenta, i nejvyšší nárůst výroby másla, a to o 5,9 procenta. EU vykázala za osm měsíců u sýrů nárůst o 2,8 procenta. U másla je dokonce v propadu 2,5 procenta. To představuje i nižší využití mléčného tuku.

Dochází ke snižování tučnosti mléka

Kopáček zdůraznil, že cena mléčného tuku je celosvětová záležitost. Dodávky mléka v Evropské unii sice za letošních devět měsíců do září vzrostly o procento, v ČR o dvě procenta. Od července však dochází ke snižování jeho tučnosti. Podle Kopáčka za tím stojí teplotní stres a nekvalitní krmivo. Svůj vliv na chovy skotu má i výskyt katarální horečky ovcí. „Zatím se to týká jen masného skotu, nezasáhlo to dojný skot. Ale pokud ho zasáhne, dojnice se mohou vakcinovat, a to něco stojí, ale hlavně se snižuje mléčná užitkovost,“ upozornil. Za nebezpečí pak považuje možné zavedení cel na dovoz mléčných výrobků do USA, které byly jejich výrazným odběratelem. Kopáček připomněl, že světová produkce mléka vloni činila 964,5 miliardy litrů mléka, což představovalo meziroční nárůst o 2,1 procenta. Odhad letošní produkce mléka představuje 984 miliard litrů, tedy nárůst o další dvě procenta a příští rok se zřejmě překročí jeden bilion litrů mléka.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down