Nizozemsko chce předložit Bruselu plán vakcinace drůbeže proti chřipce

Nizozemská vláda bere výskyt nákazy ptačí chřipky v Evropě vážně a hodlá preventivně chovy drůbeže vakcinovat. Plán vakcinace hodlá Nizozemsko předložit Evropské komisi do jara, uvedl mluvčí nizozemského ministerstva zemědělství. Hlavní obavu vyvolávají podle něj možné obchodní bariéry ve třetích zemích, které se budou muset zvážit.

Experti se totiž domnívají, že v této malé a hustě obydlené zemi, kde je málo souše a mnoho kanálů a řek, je riziko nákazy větší než v jiných státech Evropské unie. Jsou tam vysoké počty drůbeže, celkem 90 milionů kusů, země je v Evropě druhým největším producentem drůbeže po Francii a patří mezi největší světové vývozce. V Nizozemsku se jiná varieta ptačí chřipky šířila již v roce 2003, od té doby se ale nové případy neobjevily.
Ministři zemědělství EU se minulý týden dohodli, že upraví legislativu unie, aby se posílila kontrola a aby vlády dostaly větší prostor pro vakcinace drůbeže. Nizozemské ministerstvo zemědělství připomíná, že Evropská komise vakcinace ještě neschválila. EU považuje vakcinace za poslední řešení a zpravidla zakazuje dovoz zvířat a masa z oblastí, kde se vakcinuje.
Na odhady výdajů za vakcinaci je podle ministerstva příliš brzy. Mluvčí veterinární divize Intervet společnosti Akzo Nobel dodal, že cena vakcín je nízká s porovnáním nákladů na provedení vakcinace, napsala agentura Reuters.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *