31.03.2020 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nizozemský květinový průmysl v dobách koronaviru uvadá

Navzdory jarnímu počasí nepřestává nizozemský květinový průmysl uvadat kvůli pokračující koronavirové krizi. Pěstitelé se snaží uchovat, co mohou, ve skladištích nebo na záhonech, ale realitou zůstává, že většina letošní úrody řezaných květin s největší pravděpodobností přijde vniveč, napsala agentura Reuters.

"Ztráty jsou obrovské," řekl Michel van Schie z největšího aukčního trhu s řezanými květinami a rostlinami na světě FloraHolland. "V této chvíli máme jen 30 procent obvyklého obratu - a to je právě nejrušnější období v roce," dodal. Denní prodej v březnu často překračuje 20 miliónů eur (asi 545 miliónů korun) a s neztenčenou silou pokračuje přes Velikonoce do květnového Dne matek. Přes Nizozemsko proudí celkem 35 procent světového obchodu s květinami a rostlinami v hodnotě 6,2 miliardy eur ročně. Van Schie uvedl, že problémy začaly být akutní 13. března, kdy mnoho zemí začalo rušit letecká spojení a zakazovat veřejná shromáždění. Téměř čtvrtina všech květin se tehdy neprodala a doslova skončila v kompostu. Několik pěstitelů tulipánů zahájilo vlastní iniciativy, jak se zbavit přebytečných zásob. Zorganizovali pojízdný prodej za snížené ceny, a také začali posílat tulipány do nemocnic. To jsou ale jen lokální řešení; 85 procent nizozemských květin, především pak tulipánů, se vyváží. Nizozemská zemědělská a zahradnická organizace odhaduje škody na celém domácím zemědělském průmyslu způsobené koronavirem na pět miliard eur.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 24MB (4.8% of 500MB)