24.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší podpora pro fotovoltaiku

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje změnu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Plánuje změnit pětiprocentní hranici, o kterou může Energetický regulační úřad meziročně maximálně snížit výkupní cenu elektřiny z nových obnovitelných zdrojů, informoval o tom tiskový mluvčí MPO Tomáš Bartovský. Novela by měla být účinná už od počátku příštího roku.

Vysvětlil, že důvodem tohoto kroku je situace v oblasti fotovoltaiky, která jako prosperující odvětví již nepotřebuje masivní státní dotace. Podle MPO dochází k výraznému zvýhodnění nově budovaných fotovoltaických elektráren oproti ostatním druhům obnovitelných zdrojů. Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy i fotovoltaiky, jsou nyní garantované na 15 let. Díky současným technologiím je však v některých případech návratnost investice pouhých pět let, tvrdí MPO s tím, že výše výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky je téměř 13 korun za kilowathodinu (Kč/kWh), zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou Kč/kWh. Navíc technologický vývoj snížil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent. „Snížení cen fotovoltaických panelů, ke kterému dochází, vede k nekontrolovanému rozvoji slunečních elektráren,“ doplnil Matyáš Vitík z tiskového oddělení MPO. Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl podle MPO mezi lety 2007 a 2008 o zhruba 1500 procent z původních 3,4 megawattu (MW) na 54,29 MW. Ke konci června tohoto roku dosáhl instalovaný výkon již 80 MW.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down