25.08.2008 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší pokles rozpočtu

Rozpočet zemědělství se v příštím roce sníží v porovnání s letošním rokem o 2,5 miliardy korun, místo původně uvažovaných pěti miliard. Řekl to v televizním pořadu Otázky Václava Moravce ministr zemědělství Petr Gandalovič. Tento změněný návrh rozpočtu ale dál zůstává nepřijatelný pro Agrární komoru ČR.

Rozpočet ministerstva zemědělství byl na rok 2009 navržen v objemu 10,3 miliardy korun proti letošním 15,6 miliardy korun. Důvodem je snaha vlády snižovat deficitní hospodaření státu. Gandalovič uvedl, že seškrtání rozpočtu by nakonec tak výrazné být nemělo. Zhruba půlku pětimiliardové sumy by mělo přinést přefinancování úvěru z Evropské investiční banky pro vodní hospodářství spolu s dalšími rezervami při spolufinancování evropských programů. "Zhruba 2,5 miliardy korun bude skutečně seškrtáno pro zemědělce na dotacích přímo. Tu druhou polovinu najdeme v možnostech našeho resortu," řekl ministr.
Prezident Agrární komory ČR Jana Veleba nový ministrův návrh odmítl a trvá na dodržení výše přímých plateb pro příští rok. "My máme nárok na 90 procent přímých plateb, 90 procent úrovně, které dostává farmář v Rakousku, Německu, Francii," zdůraznil s tím, že jde o "zásadní záležitost, přes kterou vlak nejede".
Pokud by ministerstvo zemědělství pětimiliardovou díru v rozpočtu snížilo na asi polovinu, dostali by zemědělci přibližně o 15 procent méně přímých plateb, než požadují. "Vrátíme se tak do hluboké nekonkurenceschopnosti v porovnání se zahraničím," doplnil Veleba. "Rozhodně není možné si myslet, že jsme schopni změnit minus pět miliard na nula, to je nereálné," uzavřel Gandalovič. Agrární komora zřídila kvůli návrhu rozpočtu pro zemědělství na příští rok krizový štáb.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down