16.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší sklizeň zvedá ceny

Podle posledního odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad, klesne letos sklizeň obilovin proti loňsku o 15,3 procenta na 6,476 milionu tun a ještě větší pokles úrody se očekává u brambor. Tato situace se podle odborníků odrazí v růstu cen některých potravin.

Prezident Agrární komory Jan Veleba. předpokládá že ke zdražení dojde nejen u pečiva, ale i masa či vajec. Rostou ceny potravinářské pšenice a zdražuje i krmné obilí. To se již prodává za zhruba 3000 korun za tunu, zatímco nabídky na začátku žní byly o několik stokorun nižší. "Zvýší se výrobní náklady na maso, mléko či vejce, což se bude muset přesunout do spotřebitelských cen," uvedl Veleba.
Mlýny podle předsedy dozorčí rady Svazu průmyslových mlýnů Pavla Filipa nakupovaly počátkem října potravinářskou pšenici v průměru za 3800 korun za tunu, meziročně o 1000 korun dráž, což se postupně odráží v cenách mouky. Pekařská mouka speciál tak byla asi za 6100 korun za tunu proti 5800 korun za začátku sklizně. Zdražení pšenice by ale odpovídalo 6400 korun za tunu, uvedl Filip. Žita vyhovující kvality se podle něj urodila jen čtvrtina domácí potřeby a vlivem nutnosti dovážet již stojí tuna 4500 až 5000 korun, tedy proti loňsku téměř dvojnásobek.
Pekaři naposledy zdražovali začátkem léta. Podle předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislava Musila ale nemají rezervy a na vývoj na trhu s obilím a moukami potřebují reagovat. Ceny finálních výrobků podle něj kvůli tlaku řetězců nahoru zatím nejdou. Hodně však bude záležet na chování lídrů pekárenského trhu a ti určité zdražení nevylučují.
Další růst cen lze předpokládat i u brambor. Jejich předpokládaná úroda se proti loňsku sníží o víc než třetinu na celkem 668 tisíc tun. Na tom se podle ČSÚ podílí jak pokles osevních ploch, tak i snížení hektarového výnosu o pětinu na 22,25 tuny na hektar. Brambory jsou již nyní výrazně dražší než loni touto dobou. Tehdy je pěstitelé prodávali asi za dvě koruny za kilogram, zatímco nyní je to mezi šesti až sedmi korunami. Podle předsedy Ústředního bramborářského svazu Františka Nováka se dá předpokládat, že ceny ještě půjdou nahoru. Také šéf Agrární komory soudí, že brambory, které jsou nyní v obchodech za 13 až 14 korun, mohou dál podražit.
Kukuřice na zrno se letos podle odhadů sklidí 589 tisíc tun, což je proti loňsku o 16,3 procenta méně. U technické cukrovky odhaduje ČSÚ sklizeň na téměř 2,96 milionu tun. To představuje pokles o 15,4 procenta a také očekávaný hektarový výnos 48,52 tuny na hektar je proti loňsku nižší o 4,8 tuny. Naproti tomu vzroste hektarový výnos řepky z loňských 2,88 na letošních 3,02 t/ha. Celkovou sklizeň této plodiny odhaduje ČSÚ na 883 tisíc tun. Sklidit by se jí tak mělo o téměř 15 procent víc než loni. Spolu s vyšším hektarovým výnosem tomu napomohla i větší osevní plocha. Téměř o třetinu letos vzrostly i osevní plochy máku, jeho očekávaná sklizeň je však proti loňsku nižší.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down