07.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nižší úroda obilí ve střední Evropě zvedá ceny

Letošní sklizeň obilí klesne podle oficiálních odhadů místních institucí v zemích Visegrádské čtyřky, ale i v Německu a Rusku. V České republice má být nižší asi o třináct procent. Zasloužily se o to červencové sucho a srpnové deště. Menší úroda a nedostatek kvalitního obilí bude znamenat tlak na zvýšení cen.

Český statistický úřad včera oznámil, že zemědělci letos sklidí přibližně 6,03 milionu tun základních obilovin. Podle Agrární komory klesl podíl kvalitní potravinářské pšenice, což se projeví na cenách. Ta se na českém trhu prodává za 3300 až 3700 korun za tunu, zatímco loni touto dobou nepřevýšila 2700 korun. Ceny obilí rostou letos i v západní Evropě, kde je nyní cena pšenice kvůli letošní horší úrodě nejvýše za dva a půl roku.
Odhad sklizně minulý týden snížila Polská obilnářská komora, a to na 23,5 až 24 milionů tun z dosavadních 25,2 milionu tun. Úroda proti loňským 26,9 milionu klesne o více než deset procent. Polsko očekává, že v mu bude letos chybět z vlastních zdrojů až 3,5 milionu tun. Chce je získat nákupy z intervenčních zásob EU a na volném trhu. Také v Polsku velkoobchodní ceny pšenice prudce stouply a tuna nyní stojí asi 600 zlotých (4260 korun) proti 350 zlotým před rokem.
Podle maďarského ministerstva zemědělství klesne objem sklizně obilí také v Maďarsku na 14 až 15 milionů tun z více než 16 milionů v minulém roce. Úroda pšenice se sníží téměř o milion tun na něco přes čtyři miliony tun. Její kvalita však vzrostla a potravinářskou jakost bude mít víc než 90 procent maďarské pšenice. Velkoobchodní ceny pšenice v Maďarsku proti loňsku stouply více než o polovinu. Vzhledem k vyšší ceně nebude Maďarsko letos svými přebytky zatěžovat intervenční zásoby Evropské unie. Na nich se maďarské obilí podílelo minulou sezónu téměř polovinou celkového objemu.
Podle odhadů na Slovensku ještě z počátku léta by měl prodej obilí klesnout téměř o 20 procent na 2,16 milionu tun. Již loni klesla slovenská sklizeň o osm procent na 2,68 milionu z rekordní úrovně tři miliony tun z roku 2004.
V Německu klesne letošní úroda obilovin o 5,4 procenta na 43,5 milionu tun, uvedlo německé ministerstvo zemědělství v prvním odhadu sklizně. Nižší sklizně a zvýšené napětí v zásobování zvyšují v Evropě ceny obilí a cena pšenice od počátku července vzrostla o víc než pětinu. Listopadový kontrakt na tunu pšenice ve Francii tak stál v úterý 145,25 eura (4096 korun).
Jen mírně se sníží produkce obilí v Rusku na 73 milionů tun, což představuje pokles o 6,6 procenta. Stále však bude mít vysoký přebytek a bude chtít vyvézt asi deset milionů tun, uvedl nedávno ruský ministr zemědělství Alexej Gordějev. V minulé sezóně Rusko vyvezlo 12,5 milionu tun obilí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down