Nižší výkupní ceny solární energie

Výkupní ceny elektrické energie ze solárních zdrojů od ledna klesnou až o více než polovinu. Pro většinu zájemců tak přestanou být fotovolatické panely zajímavé, protože se nevyplatí. Podle serveru Akrtuálně.cz to vyplývá z výpočtů uznávané České agentury pro obnovitelné zdroje, které redakci potvrdil Energetický regulační úřad, jenž výkupní ceny na konci roku stanovuje.

Podle agentury, která vycházela z vyhlášky regulačního úřadu, by se od ledna místo 12 korun za kilowatthodinu mělo platit u malých elektráren o výkonu do 30 kilowatt zhruba sedm korun a u větších nad 100 kilowatt přibližně pět korun, uvedl server. Dodal, že místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček tato čísla nepřímo potvrdil. „Rámcově to odpovídá. Plus mínus to sedí,“ řekl serveru Němeček.
„Cena je těsně pod přijatelnou hranou. Myslím, že solární nadšenci do toho půjdou, ale velcí investoři už ne,“ řekl serveru Bronislav Bechník z České agentury pro obnovitelné zdroje. Řekl také, že bude hodně záležet i na kurzu koruny. Pokud příští rok oslabí, fotovoltaické panely to podle něj ještě více znevýhodní.
Němeček Aktuálně.cz sdělil, že ERÚ při výměře cen na příští rok už opustil záměr stanovit výhodnější cenu pro solární panely na střechách a nižší cenu pro elektrárny na polích či loukách. Rozdělení bude jen podle výkonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *