NKÚ: Likvidace ekologických škod je u nás předražená

Poslední akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) odhalila několikanásobné zvyšování cen domluvených zakázek na likvidace starých ekologických škod. Peníze z Fondu národního majetku určené na čištění přírody se totiž čerpají díky kombinaci starých a nových pravidel, která je sice výhodná pro sanační firmy, ale stát na ní může výrazně tratit. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz.

Podle pravidel platných až do roku 2001 se při poskytování státní pomoci na likvidaci ekologických škod postupovalo tak, že ten, kdo od roku 1991 privatizoval podnik se starou ekologickou zátěží, dostal od vlády garanci, že mu stát zaplatí náklady sanace až do výše hodnoty privatizované firmy. Garance neměla žádnou vazbu na skutečně známé nebo předpokládané ekologické škody. V roce 2001 se pravidla změnila a stát dostal možnost snížit původně slíbenou garanci na skutečnou hodnotu sanačních prací. Tým NKÚ však zjistil, že Fond národního majetku tuto možnost prakticky nevyužívá.
„Záměr upřesnit garance na úroveň schváleného projektu sanačních prací není naplňován,“ cituje server z připravené závěrečné zprávy NKÚ z akce s číslem 05/11. Stát tak nyní majitelům zprivatizovaných podniků dál zaručuje, že jim proplatí až 167 miliard korun. Když se přitom projekt státní pomoci v roce 1997 připravoval, uvedli tehdy experti do materiálů předložených vládě, že stát nakonec zaplatí jen asi čtvrtinu slíbených garancí. Teď jsou však zpřesněné odhady pro státní kasu mnohem dražší, píše Aktuálně cz.
„Z kontrolních zjištění vyplývá, že FNM v roce 1997 avizoval skutečné čerpání finančních prostředků ve výši 25 procent součtu poskytnutých garancí. Poté zvedl odhad na 40 procent. A nyní již v některých případech čerpání dosahuje 100 procent garance bez stanovení jasně definovaných a kontrolovatelných pravidel,“ upozorňují kontroloři NKÚ. Prověrka odhalila, že pravidla pro odčerpávání zátěže jsou benevolentní a umožňují například původní cenu „očistného ekologického projektu“ stále navyšovat. A to bez vypisování výběrových řízení na sanační firmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *