09.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NKÚ: SZIF chyboval při vyplácení dotací

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) poskytl rolníkům neoprávněně téměř 340 tisíc korun z evropských dotací a Evropská komise by mohla odmítnout podílet se na jejich proplacení. Fond totiž neprováděl dostatečnou kontrolu žádostí o evropské peníze v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova pro období od května 2004 do konce roku 2006. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad.

Jak řekl prezident NKÚ František Dohnal, šlo o nedostatečné provádění správních kontrol žádostí, které umožnilo poskytovat dotace i v případech, kdy nebyly ověřeny všechny podmínky pro jejich poskytnutí.
Celkově je ale tuzemský systém udělování dotací podle Společné zemědělské politiky EU funkční a v zásadě naplňuje požadavky stanovené evropským a českým právem, uvedl NKÚ.
Podle zprávy NKÚ chybí speciální předpis, který by v celém rozsahu upravoval rozhodování SZIF o poskytování dotací. MZe navíc během tří let neprovedlo u fondu žádnou správní kontrolu, jak mu ukládá zákon, přestože v tomto období SZIF poskytlo miliardy korun dotací.
NKÚ také upozornil na to, že některé předpisy pro udělování zemědělských dotací ministerstvo vydalo opožděně nebo s obsahovými chybami. Tyto formální nedostatky podle úřadu zejména na počátku zkomplikovaly naplňování Horizontálního plánu rozvoje venkova.
SZIF v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova pro období 2004 až 2006 proplatil 45.000 žadatelů o evropská peníze téměř 15 miliard korun, uvedl NKÚ. Z prostředků Společné zemědělské politiky EU jde na tyto platby 80 procent, ze státního rozpočtu zbylá pětina. SZIF peníze dostává ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva zemědělství, Brusel svůj příspěvek předává ČR dodatečně podle skutečně vyplacených dotací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down