15.12.2008 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NKÚ zjistil nedostatky u plateb

Opakované nedostatky při vyplácení peněžních prostředků v rámci Společné zemědělské politiky zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Počátkem prosince to oznámila jeho tisková mluvčí Radka Burketová.

Nedostatky se vyskytly jak na straně Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), tak u MZe. Podle prezidenta NKÚ Františka Dohnala fond chyboval například tím, že pokračoval ve vyřizování žádostí i v případě, kdy příjemci nedodrželi stanované termíny. SZIF přitom příjemce dotací na nedostatky neupozornil, ani je nevyzval k nápravě. Fond také neprováděl v některých případech 'kontrolu na místě', přestože si to sám v pravidlech stanovil. U dvou příjemců zjistil NKÚ krácení daně z přidané hodnoty v celkové výši 1,3 milionu korun. MZe podle výsledků kontroly chybovalo tím, že neprovádělo roční vypořádání kurzových rozdílů vzniklých v rámci Společné zemědělské politiky a v souvislosti s organizováním společné organizace trhu. Přesto je však podle Dohnala poskytování zemědělských plateb v zásadě funkční a naplňuje požadavky stanovené právními předpisy Evropského společenství a ČR.
Kontrolu NKÚ provedl od ledna do srpna letošního roku na ministerstvu, u SZIF a u 32 vybraných příjemců finančních prostředků. Úřad zkontroloval podpory za více než 490 milionů korun z let 2006 a 2007. Podobné nedostatky jako při letošní kontrole podle Burketové odhalili kontroloři NKÚ již v při kontrolách v předchozích letech.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down