Noční mrazy na jihu Moravy nejvíc ohrožují meruňky, révě nevadí

Noční mrazy, které přišly o víkendu na jih Moravy, nejvíce ohrozily letošní úrodu meruněk a třešní, naopak réva vinná nejméně do poloviny dubna na jihu Moravy mrazy zvládne bez komplikací. Ovocnáři v sadech využívali teplovzdušné agregáty i parafínové svíce. Uvedli to ovocnáři a vinaři.

"Podle odrůd jsou meruňky na začátku květu nebo v plném květu. Spolu s třešněmi jsou nyní nejohroženější, takže ovocnáři jsou v pozoru. Naše společnost má ale svíčky jen na jedno dvě použití, takže si je šetříme na silnější mráz, který má být zítra (ve středu) a v pátek. Má být až minus pět. Meruňky máme na 30 hektarech, svíčky máme ale jen asi na pět hektarů, kde jsou nejcennější plochy," uvedl místopředseda Ovocnářské unie ČR a ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný.
Teplovzdušné agregáty o Velikonocích v noci zapínali v sadech na Znojemsku na farmě U Tří dubů. "Dělali jsme dva dny opatření v meruňkách. Máme tři teplovzdušné agregáty, každý by měl ochránit až hektar, záleží jak fouká. Dnes ráno byl minus jeden stupeň a o víkendu i minus čtyři. Agregáty jsou schopné teplotu zvednout zhruba o dva až tři stupně, bohužel foukal vítr, takže jsme ani nemohli zapalovat svíce," řekl majitel farmy Libor Kalhoun.
Kombinace větru a poklesu teplot níže než na pět stupňů pod nulou se ovocnáři obávají nejvíce. Účinnost možných opatření proti mrazu je pouze omezená. "Při počtu svící 200 kusů na hektar zvednou teplotu přibližně o tři stupně Celsia. Záleží na rychlosti větru. Při rychlosti větru nad čtyři metry za sekundu nemá význam svíce zapalovat," konstatoval Tomáš Letocha z Ökoplant International ve Slupi na Znojemsku.
Odhadovat v současné době, zda mrazy způsobily nějaké škody, a případně, jak velké, je podle ovocnářů předčasné. A to zejména proto, že v noci na pátek by měly podle předpovědi počasí mrazy klesnout až k minus pěti stupňům Celsia.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down