Norský výrobce hnojiv Yara kvůli cenám plynu snižuje výrobu čpavku v Evropě

Tíživá situace ve výrobě hnojiv se v Evropě zhoršuje, norská firma Yara International kvůli rekordním cenám plynu snižuje v regionu výrobu čpavku. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž produkce dusíkatých hnojiv v Evropě klesla po ruské invazi na Ukrajinu více než o čtvrtinu. Klesající zásoby hnojiv se podle expertů mohou odrazit na úrodě a posléze na ceně potravin.

Společnost Yara uvedla, že snižuje produkci čpavku přibližně na 35 procent. To odpovídá 3,1 milionu tun čpavku a čtyřem milionům tun hotových výrobků v celém výrobním systému firmy v Evropě. Plyn je hlavní vstupní surovinou pro výrobu většiny dusíkatých hnojiv, tedy i čpavku.
"Kde to bude možné, tam Yara využije svůj globální systém zásobování a výroby k optimalizaci provozu a k uspokojení poptávky zákazníků, včetně pokračování výroby dusičnanů s využitím dováženého čpavku," uvedla společnost.
Konzultační a analytická firma CPU Group, která se zabývá globálními trhy v oblasti těžby, kovů a hnojiv, nedávno odhadla, že se v Evropě mimo Ukrajinu utlumí 41 procent kapacity výroby čpavku. V současné době je podle CRU mnohem levnější čpavek do Evropy dovážet, než ho v Evropě vyrábět.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down