26.04.2006 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová bílkovina má chránit před nákazou ptačí chřipkou

Existuje bílkovina s názvem DAS181, která ničí virus ptačí chřipky. Podařilo se ji podle agenturních zpráv získat americkým vědcům. Nebezpečný virus ptačí chřipky agresivně napadá plicní laloky, v nichž se drží. Jejich selhání je jednou z hlavních příčin úmrtí. Podáním nové bílkoviny by se mělo předcházet nákaze ptačí chřipkou.

Bílkovinu DAS181 lze podle člena výzkumného týmu Mang Yu podat jen 24 hodin před nakažením a ptačí chřipka nemá v lidském těle a ani u zvířat šanci. Zároveň dokáže zajistit dobrou funkci plic. Momentálně američtí vědci bílkovinu testují na zvířatech a výsledky jsou velmi povzbuzující, řekl Mang Yu. Výrobě však musí předcházet ještě testy na lidech. Na první uvedení bílkoviny do lékařské praxe si však zájemci ještě budou muset počkat. První pokusy na lidech se plánují na podzim. Poté musí přípravek získat několik osvědčení a až potom může začít jeho prodej.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down