Nová česko-saská platforma se zaměří na smart zemědělství

Do konce srpna by měla vzniknout česko-saská platforma přinášející České republice inovace v oblasti zemědělství. Na tiskové konferenci po zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace to řekl její místopředseda Karel Havlíček. Sasko může podle něj české zemědělství posílit v oblasti takzvaného smart zemědělství. Myšlenka vznikla na prvním Evropském fóru pro vědu a výzkum v Drážďanech, kterého se účastnil Havlíček i premiér Andrej Babiš.

Na platformě by měly spolupracovat univerzity, výzkumná centra a subjekty z oboru podnikání. V současnosti obě strany nastavují parametry pro její fungování, vše bude připraveno během letních prázdnin. Platforma se zaměří na téma smart zemědělství založené na inovacích, digitalizaci, agribotech, satelitních navigacích strojů nebo využívání dronů. "Jde o trendy, které mají v Sasku skvěle vychytány a aplikovány. Naši zemědělci potřebují příklady a vzory pro své zemědělství. Jedna věc je říkat jim to ve školách nebo na konferencích, ale lepší je vzít je a ukázat jim, jak se to dělá například v okolí Drážďan," řekl Havlíček. Jednou z nových aplikací je například ta, která testuje dobytek, kdy jsou zvířatům na ucho připnuté čipy měřící zdravotní stav zvířat podle frekvence žvýkání. "Dá se podle toho vyhodnotit, jestli je kráva nemocná, nebo bude. Sleduje se to na monitorech, jakmile se objeví signál, že se může něco stát, začínají se dělat preventivní opatření," doplnil Havlíček. Na Evropském fóru pro vědu a výzkum v Drážďanech bylo podle Havlíčka také dohodnuto otevření první pobočky Fraunhoferova institutu v Česku. Od příštího roku by měla sídlit ve Vysoké škole báňské Technické univerzity a zaměřená bude na aplikaci umělé inteligence do materiálového inženýrství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 24MB (4.8% of 500MB)