17.04.2015 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová expozice věnovaná vinařství

Zámek v Lednici na Břeclavsku otevřel novou expozici věnovanou moravskému vinařství. Návštěvníci ji naleznou na jeho čtvrtém prohlídkovém okruhu, v takzvané zámecké grottě. Jde o historickou umělou jeskyni s krápníky z Moravského krasu. Uvedla to lednická kastelánka Ivana Holásková.

Grotty si šlechta budovala u svých sídel jako podzemní prostory, v nichž se mohla za parných letních dní zchladit. Mnohé z nich jsou vyzdobeny krápníky přivezenými z jeskyní.  Ta lednická tvoří čtvrtý prohlídkový okruh zámku, který je nejnavštěvovanější památkou v ČR. Vstup do ní stojí 50 korun. S nápadem vytvořit v ní vinařskou expozici přišla jedna z místních vinařských firem. V podzemí jsou nyní kromě historických lahví na víno i nástroje na obdělávání vinohradu, historické cihly na stavbu sklípků či lisy na hrozny.
"Náším záměrem je  doplňovat expozici o další vinařské historické exponáty," uvedla kastelánka.
Zámek v Lednici je jako součást Lednicko-valtického areálu zapsaný od roku 1997 mezi světové památky UNESCO. Loni ho navštívilo 380 000 lidí, zájem o něj vzrůstá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down