04.05.2005 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová nabídka celních sazeb na zemědělské produkty by mohla přispět k dohodě o světovém obchodu

Brazilský ministr zahraničních věcí Celso Amorim studuje novou nabídku Evropské unie v kalkulaci celních sazeb na zemědělské produkty. Podle jeho vyjádření je o něco lepší než ta, co unie nabízela v úterý. Amorim se nyní v Paříži účastní jednání s vrcholnými představiteli obchodu Evropské unie, USA, Austrálie a Indie. Ministři obchodu zřejmě dosáhnou kompromisu o zemědělských clech. Zemědělská cla totiž brzdí jednání o uzavření dohody o světovém obchodu.

Novou nabídku bude Amorin konzultovat s ostatními členy skupiny dvaceti rozvojových zemí (G-20), v jejímž čele stojí Brazílie. Poslední diskuse při jednáních o obchodu se zemědělskými produkty se soustřeďují na způsob, jakým by dovozní cla na zemědělské produkty mohla být stanovena. Teprve potom mohou začít jednání o rozsahu jejich snižování nebo odstraňování.
Zemědělský obchod je citlivou záležitostí pro mnohé evropské země, zvláště Francii. Při stejném jednání v minulém týdnu francouzská vláda kritizovala obchodního komisaře EU Pascala Lamyho za přílišné ústupky.
Supačaj Paničpakdi, generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO), minulý týden upozornil na pomalé tempo jednání a řekl, že začíná mít pochybnosti o splnění červencového termínu pro předběžnou dohodu v nejdůležitějších otázkách. Pokud se podle něj neudělá v květnu podstatný pokrok, vznikne krize. V případě, že nebudou dokončeny rozhovory o zásadních otázkách do července, byla by vážně ohrožena prosincová ministerská konference WTO v Hongkongu. Tam musí být nynější Katarské kolo jednání v zásadě uzavřeno, pokud má vstoupit v platnost do konce roku 2006.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down