Nová odrůda Mery je největším úspěchem polešovických šlechtitelů

Novou odrůdou se může pochlubit Šlechtitelská stanice vinařská z Polešovic na Uherskohradišťsku. Mery vznikla křížením jedné maďarské odrůdy a populárního Muškátu moravského, který je zatím největším úspěchem polešovických šlechtitelů. Mery je jejich osmým zápisem ve státní knize odrůd, kde je jich celkem 75. Uvedl to majitel společnosti Zdeněk Habrovanský.

Víno Mery, jehož hrozny se dnes v Polešovicích sklízely, je jemné květinové vůně s muškátovými tóny a svěží kyselinkou. Tato bílá odrůda dozrává až ve druhé polovině října a hrozny na keřích vydrží až do listopadu. Po maďarské matce jsou slupky bobulí odolné proti vpichům bodavého hmyzu a proti houbovým chorobám. Otec Muškát moravský Mery dodává vzhled a nezaměnitelné aroma.

Mery navíc podle Habrovanského patří spolu s modrou odrůdou Sevar, vyšlechtěnou v Polešovicích v roce 2008, k těm, které při pěstování díky své odolnosti vyžadují minimum chemie. Stanice teď podle něj pracuje na vyšlechtění dalších dvou odolných a zdravých odrůd.

Se šlechtěním Mery začal s kolegou Aloisem Tománkem v roce 1994. Křížení každoročně sledovali a vyhodnocovali. V roce 2008 Mery přihlásili do státních odrůdových zkoušek. Letos na podzim byla zaregistrována. Nyní ji čeká cesta do českých a moravských vinic. Muškátu moravského bylo v roce 1987, kdy byl registrován, zasazeno minimální množství. Dnes je na 400 hektarech a je to nejrozšířenější tuzemské novošlechtěné víno v České republice, uvedl Habrovanský, který v polešovické šlechtitelské stanici pracuje od roku 1989.

Letošní úrodu hroznů, jejichž sběr v těchto dnech končí, si podobně jako ostatní vinaři pochvaluje. Šlechtitelská stanice hospodaří na 15,9 hektaru vinic.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *