Nová opatření (komentář)

Vláda se rozhodla bojovat s černým trhem alkoholických nápojů. Minulý týden proto dostali jednotliví ministři za úkol navrhnout kroky, které černý trh znemožní. Po téměř třech desítkách mrtvých a mnoha dalších, kterým metanol poškodil zdraví, ani vládě nic jiného nezbývá. Je sice pravda, že načerno vyrobený alkohol se tu vesele prodává více než dvacet let. všichni o jeho existenci vědí, ale kromě výrobců a dovozců lihovin, to nikoho včetně odpovědných politiků nezajímalo. Současný kabinet však reagovat musí, minimálně deklarováním horečné snahy věci napravit.

Jedno ministerstvo tak bude vydávat koncese na prodej alkoholu, další se bude snažit ohlídat rozkradení natištěných kolků, jiné zpřísní trestní postihy za nelegální výrobu a distribuci lihu a všechna ostatní výrazně přitvrdí. Přibude kontrol a kontrolní orgány přeskupí síly. Některé možná změní název a jiné se spojí nebo rozdělí. Bude to stát samozřejmě hodně peněz, hodně práce a jestli to přinese nějaké zlepšení, to je ve hvězdách.
Bohužel je u nás velmi málo slyšet o tom, jak se s podobnými problémy potýkají v jiných evropských zemích a jaké tam mají výsledky. Ještě méně informací však máme o druhé, odvrácené tváři tuzemského trhu s nelegálním alkoholem. Totiž o tom, jak se na něm v posledních letech podíleli pracovníci institucí, které mu měly bránit a které dnes opřekot hodlají přijímat nová zaručeně účinná opatření.
Možná se ale pletu a hluboká analýza chyb minulosti v jednotlivých složkách státní správy již dávno leží na stolech příslušných ministrů a navrhovaná opatření vycházejí z kvalifikovaných rozborů situace, a my se brzy dočkáme dalších zatčených, tentokrát na druhé straně barikády. Může se ale také stát, že kauzu pančovaných destilátů rychle překryjí další kauzy a navzdory všem deklaracím pojede za čas černý trh s lihem spokojeně dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *