Nová pravidla pro zdravotní tvrzení

Dnem 14. prosince 2012 začala platit nová pravidla pro používání zdravotních tvrzení při označování potravin, konkrétně v rámci nařízení (ES) č. 1924/2006 a nařízení (EU) č. 432/2012. Výrobci tak mohou na obalech, ale i v reklamě a obchodních sděleních, používat pouze zdravotní tvrzení, která jsou v souladu s požadavky těchto nařízení. Upozornila na ředitelka marketingu a komunikace Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

„Neznamená to ale, že jsou zakázána všechna tvrzení na obalech potravin, jak se několikrát v médiích objevilo. I nadále je možné používat odkazy na obecné, nespecifické příznivé účinky živiny nebo potraviny na celkové dobré zdraví a pohodu, pokud jsou doplněny specifickými zdravotními tvrzeními ze seznamu schválených zdravotních tvrzení.
Abychom byli konkrétnější, použijme například značení žvýkaček bez cukru. Seznam schválených zdravotních tvrzení obsahuje mimo jiné položky vztahující se ke žvýkačkám:
„Žvýkačky bez cukru pomáhají neutralizovat kyseliny zubního plaku.“
„Žvýkačky bez cukru přispívají k zachování mineralizace zubů.“
„Žvýkačky bez cukru přispívají ke zmírnění sucha v ústech.“
Pokud použijeme jedno z těchto tvrzení, je možné je doplnit odkazem na obecné příznivé účinky, například:
„Žvýkačka bez cukru napomáhá udržovat zdravé zuby (obecný příznivý účinek), protože přispívá k zachování mineralizace zubů (schválené zdravotní tvrzení).“
„Žvýkačka bez cukru posiluje zuby (obecný příznivý účinek), protože pomáhá neutralizovat kyseliny zubního plaku (schválené zdravotní tvrzení).“
Není ale možné používat jen tvrzení o obecně příznivém účinku, tedy například jen:
Žvýkačka bez cukru napomáhá udržovat zdravé zuby nebo Žvýkačka bez cukru posiluje zuby.
Toto tvrzení o obecně příznivém účinku vždy musí být ve spojení se schváleným zdravotním tvrzením, zdůraznila Večeřová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *