01.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová továrna na bionaftu

Smlouvu na výstavbu nové továrny na výrobu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) s kapacitou sto tisíc tun ročně, která bude stát v areálu Lovochemie v Lovosicích, podepsali zástupci společnosti Preol, která je členem skupiny Agrofert, a firmy Chemoprojekt. Agrofert investuje do její výstavby a do technologií celkem asi 1,7 miliardy korun. Do plného provozu by měla být uvedena v roce 2009.

„Jakmile spustíme provoz s moderní technologií, budeme zpracovávat 400 tisíc tun řepkových semen ročně. Při výrobě sto tisíc tun MEŘO zároveň vyprodukujeme 230 tisíc tun řepkových šrotů, což pro nás neznamená odpad, ale zisk z prodeje v podobě krmiva nebo alternativně vyráběné energetické biomasy,“ uvedl předseda představenstva Preolu Martin Kubů. Doplnil, že Preol zároveň vyrobí rovněž 63 tisíc tun odslizeného řepkového oleje asi 12 tisíc tun surového glycerínu. Ten bude firma dále zpracovávat na glycerín ve farmaceutické kvalitě v množství 9,3 tisíce tun za rok. Podle něj se očekává, že 70 procent produktu bude uplatněno na tuzemském trhu a 30 procent se exportuje do okolních zemí.
Šéf Agrofertu Andrej Babiš připustil, že pro podnik nebyl tento projekt jednoduchým rozhodnutím. Podle něj totiž nynější situace není úplně příznivá pro investice do tohoto podnikání. Navíc Agrofert mohutně investuje do nových kapacit na výrobu biopaliv v sousedním Německu. Babiš však předpokládá však, že vzhledem k růstu spotřeby nafty a zvyšování povinného podílu biopaliv bude v ČR prostor pro novou výrobní kapacitu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down