Nová veterinární opatření český trh s vejci neohrozí

Český trh s vejci nová veterinární opatření neohrozí, rozšíření kontrol je na místě. Uvedli to zástupci Agrární a Potravinářské komory ČR. Češi by mohli díky opatřením zvýšit produkci, soudí zástupci komor.

Prezident komory Miroslav Toman uvedl, že Potravinářská komora zostřené kontroly dovozových vajec nebo vaječných produktů určitě vítá, protože vzhledem k rozsahu 'skandálu' je takové opatření plně na místě a bezpečnost spotřebitele je na prvním místě. Podle něj by měli dovozci předkládat již při dodávce certifikát o tom, že vejce nejsou kontaminovaná. Předešlo by se tak výpadkům na prodejním trhu. Pokud by se ovšem i tak dodávky snížily, komora je přesvědčena, že naši producenti jsou schopni poptávku pokrýt z produkce českých chovů, dodal.

Podle mluvčího Agrární komory Jiřího Felčárka ochrání nové povinnosti pro dovozce český trh. V České republice se fipronil do vajec legálně nemůže dostat, jelikož dotčený přípravek není u nás registrován, uvedl. Podle Tomana se nezjistilo, že by někdo zákaz užívání fipronilu v ČR obcházel.

Česká republika je podle Felčárka soběstačná ve vaječné produkci ze tří čtvrtin, trh by tak ani podle něj neměl být ohrožen. Opatření z důvodu ochrany spotřebitele Agrární komora vítá a zároveň je s odběrateli připravena jednat o posílení tuzemské produkce, dodal.

Veterináři rozšířili povinné kontroly vajec a vaječných výrobků na insekticid fipronil na dovezené produkty ze všech členských států Evropské unie. Dříve museli dovozci laboratorně testovat pouze vejce z Nizozemska a Belgie. Do obdržení výsledků nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down