07.01.2005 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová vyhláška o plánování v oblasti vod je zásadním dokumentem pro prosazování nové vodohospodářské politiky

V současné době byla dokončena vyhláška o plánování v oblasti vod, která nahradí stávající vyhlášku č. 140/2003 Sb. Toto ustanovení je základním dokumentem pro integraci cílů a záměrů ve vodním hospodářství České republiky a představuje ucelenou koncepci resortů v této oblasti.

Dokument, který bude zveřejněn ve Sbírce zákonů v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku, plně převádí do praxe Rámcovou směrnici vodní politiky 2000/60/ES. Tento text fakticky odstartoval nový proces plánování v oblasti vod v České republice – nahradí totiž dodnes používaný Směrný vodohospodářský plán z roku 1975, který i přes mnohá doplnění není dnes již příliš aktuální.

Rámcová směrnice vodní politiky byla přijata Evropským parlamentem a Radou ES v prosinci roku 2000 a jejími hlavními dokumenty jsou Plán hlavních povodí České republiky, jehož prostřednictvím se prosazují závěry mezinárodních dohod a Plány v oblasti povodí, které stanovují konkrétní cíle pro osm oblastí povodí. Novinkou vodohospodářského plánování v České republice je spolupráce s veřejností a její zapojení do procesu zpracování plánů, kterou budou zaštiťovat Komise pro plánování v oblastech vod na jednotlivých povodích a krajské úřady.

Plánování v oblasti vod představuje pro Českou republiku po vstupu do EU hlavní nástroj prosazování vodohospodářské politiky ke zlepšení ochrany vod z hlediska množství a jakosti, k podpoře udržitelného užívání vod, k řešení problémů na vodách přesahující hranice, k ochraně vodních a navazujících suchozemských ekosystémů a k ochraně před povodněmi a dalšími škodlivými účinky vod.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down