Nová výkrmna prasat ve Stonavě je dobrou investicí

V jedné z největších farem v Moravskoslezském kraji ve Stonavě na Karvinsku otevřeli počítačem řízenou výkrmnu prasat za 2,5 milionu korun. Za největší přínos této investice lze považovat roštové ustájení prasnic, kdy jejich výkaly propadávají roštem do plastové vany s vodou. Podobný systém je zatím v Česku spíše výjimkou, používá se nejvýše u pětiny farem, řekl majitel statku Tadeáš Koch.

Počítač ve výkrmně ve Stonavě řídí napájení i krmení prasnic a klimatizaci. O nové investici do chovu prasat začal Koch přemýšlet v době, kdy kvůli směrnicím EU musel zrušit zabijačky na objednávku. Zákazník při tom viděl, které prase se zabíjí a po několika hodinách si mohl maso odvézt, vysvětlil Koch. Podle předpisů EU teď musí maso 24 hodin dozrávat v chladicím boxu a teprve po veterinární prohlídce si ho mohou lidé převzít. Zákazníky už to tolik nelákalo. Zrušením zabijaček přišla farma na tržbách o dva až tři miliony korun ročně.
Kvůli nízkým výkupním cenám prasat vsadil podnikatel na kvalitní genetický materiál v dánském plemenu. Díky tomu je farma stále zisková. Prasata tohoto plemene mají asi o dvě procenta lepší podíl masa, vysvětlil Koch.
Před dvěma lety vybudovala farma pro prasata novou porodnici, porodnost se poté zvýšila o pětinu. Stále stejný počet 300 prasnic teď rodí ročně 7200 selátek, sdělil Koch. Kromě zvýšení užitkovosti navíc nová porodnice minimalizovala nemoci a úhyny mláďat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *