Nováčci chtějí prosadit rovné podmínky

Zemědělci z nových členských zemí Evropské unie hodlají v Brně koncem listopadu naplánovat společný postup při jednání o podobě společné zemědělské politiky po roce 2013. Uvedl to prezident Agrární komory Jan Veleba. Nové členské země jsou proti farmářům ve starých členských zemích v dotacích stále znevýhodněni. Podle smluv, které země podepsaly před vstupem do unie, se ale mají od roku 2014 dotační podmínky vyrovnat. Zejména Německo a Francie ze starých zemí EU se ale snaží nerovnost zachovat.

Veleba se domnívá, že Evropská komise, která má 17. listopadu zveřejnit svůj návrh budoucí podoby společné zemědělské politiky EU, zřejmě podlehne tlaku nejmocnějších členů unie a navrhne prodloužení rozdílných dotací i do dalšího rozpočtového období. Vychází přitom z z informací, které si zástupci českých zemědělských organizací přivezli z nedávného jednání v Bruselu. Pokud bude rozhodnutí komise opačné, zemědělci by brněnskou schůzku zrušili.
Agrární komora bude podle Veleby usilovat o to, aby se do moravské metropole sjeli zástupci všech dvanácti zemí, které do unie vstoupily v roce 2004 a později. Podle Veleby zemědělci nebudou kvůli nestejným dotacím demonstrovat, ale obrátí se žalobami na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku. Další přechodné období a zachování nestejných dotací by podle něj bylo porušením předvstupních smluv i lisabonské smlouvy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *