23.06.2008 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nováčci chtějí vyšší zemědělské dotace

Nové členské země EU ze střední a východní Evropy tlačí na zvýšení zemědělských dotací. Devět států včetně České republiky minulý týdedn na summitu EU v Bruselu předložilo požadavek na urychlené dorovnání přímých plateb.

"Poptávka spotřebitelů po zemědělských produktech je prakticky stejná ve všech členských státech. Lpíme na narovnání úrovně přímé podpory zemědělcům v celé Evropské unii," píší zástupci devíti členských zemí v dopise předsedovi Evropské komise José Barrosovi. S touto iniciativou přišel lotyšský premiér Ivars Godmanis, ale pod dopis se podepsali i Češi, Bulhaři, Estonci, Litevci, Maďaři, Rumuni, Slováci a Poláci.
Při vstupu do EU v roce 2004 nové členské země získaly jen 25 procent přímých plateb poskytovaných zemědělcům ve starých členských státech. Od té doby jsou dotace každoročně navyšovány a v současnosti dosahují poloviny plateb, plné výše by měly dosáhnout v roce 2013. Česká republika a další ovšem požadují urychlení tohoto procesu. Změny chtějí dosáhnout v rámci projednávání takzvaného health-checku, tedy menší revize společné zemědělské politiky, kterou by unie chtěla uzavřít do konce letošního roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down