15.04.2005 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nováčkům hrozí pokuty za hromadění zásob před vstupem do EU

Podle neoficiálních informací z počátku týdne hrozí vládám deseti nových členských zemí pokuty v celkové výši 465 milionů eur za hromadění zásob klíčových komodit před vstupem do EU loni v květnu. Po Polsku druhá nejvyšší suma, zhruba 100 milionů eur, se údajně týká České republiky. Evropská komise nejprve prošetří pět jiných nováčků, a to kvůli zásobám cukru.

Návrh se má objevit na středečním jednání komise, ale pouze pokud jde o přílišné zásoby cukru v Estonsku a Lotyšsku, na Maltě, Kypru a Slovensku, řekl mluvčí komisařky pro zemědělství Michael Mann.
Michael Mann se odmítl vyjádřit k případné výši pokut za jednotlivé komodity, které by měla komise řešit později. Upozornil, že v přístupové smlouvě se nové členské země zavázaly zabránit vytváření abnormálně vysokých zásob, které by mohly po vstupu do EU posloužit ke spekulacím. Státy byly povinny tyto zásoby buď zničit, nebo zaplatit pokutu.
Největší zisk nabízel pro spekulanty cukr, jehož ceny jsou v EU více než třikrát vyšší než na světovém trhu. Předběžný návrh údajně počítal za cukr s pokutami ve výši 91 milionů eur, z čehož polovina připadala na Estonsko. To se ovšem hájí, že z vytýkaných 91 000 tun cukru si dvě třetiny pořídily domácnosti na zavařování. Slovenské zásoby činily asi 17 000 tun.
České ministerstvo zemědělství v první reakci popřelo, že by si bylo vědomo jakýchkoli nadnormativních zásob, ale s dalšími vyjádřeními míní počkat až na oficiální rozhodnutí EK. Podobně reagují i diplomatické zdroje, podle nichž bude možné polemizovat s nejasnými pojmy o nadbytečném množství až poté, co komise vyloží čísla na stůl. Úskalí tkví ovšem v tom, že o pokutě může rozhodnout sama EK, členské státy se mohou pouze ozvat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down