24.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novák: Ceny brambor zatím klesat nebudou

Pokles cen brambor na tuzemském trhu se nedá očekávat, naopak je pravděpodobný jejich pozvolný nárůst. Řekl to předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák na pátečním semináři v Havlíčkově Brodě. Spotřebitelé nyní za kilogram brambor přímo u pěstitelů platí kolem osmi korun, v maloobchodní síti však cena již někde překračuje i 14 korun.

Podle bramborářského svazu letos poprvé nebude Česká republika ve výrobě brambor soběstačná. Kvůli nízkým farmářským cenám v minulých letech pěstitelé výrazně omezili rozlohu bramborových polí a klesly i hektarové výnosy. Menší nabídka se tak projevila zdražením této komodity. Dnes dostávají bramboráři za kilogram brambor kolem šesti až sedmi korun, zatím co loni se jejich cena pohybovala kolem dvou korun za kilogram.
Ročně se u nás spotřebuje asi 700 tisíc tun brambor. Letos, kdy brambory jsou dražší, se dá podle Nováka předpokládat, že spotřeba klesne. Český statistický úřad odhaduje letošní sklizeň konzumních brambor na 670 tisíc tun, tedy asi o třetinu méně než loni.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down