23.04.2007 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové členské země EU jsou většinou proti sankcím

Odpor nových členských zemí, k rozhodnutí Evropské komise udělit pokuty za údajně nadměrné předvstupní zásoby některých zemědělských a potravinářských výrobků potvrdilo podle MZe hlasování, které proběhlo minulý týden na zasedání řídícího výboru komise pro obchodní mechanismy.

Většina nových států se totiž postavila proti postihu. "Komise nyní o sankcích rozhodne v písemné proceduře, což má být složitější postup," uvedlo MZe. Podle agentruních informací proti sankcím hlasovalo devět nových členských zemí, včetně Bulharska a Rumunska. Malta a Kypr se zdržely. Maďarsko hlasovalo pro - jako jediné z deseti nových zemí, jež vstoupily do EU v květnu 2004, nemá platit žádnou sankci. Hlasování se zdržela i Francie. Nové členské státy mají jako penále za nadlimitní zásoby zaplatit celkem 41,1 milionu eur a samotná ČR pak téměř 12,3 milionu eur, tedy skoro 350 milionů korun. Nejvyšší postih Brusel vyměřil Polsku,a to přes 12,45 milionu eur. Česká republika je hned na druhém místě. Splátky mají být rozloženy do roku 2010, přičemž první má být uhrazena do konce května letošního roku. Jak již dříve uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič, že Česká republika se bude proti sankci bránit a v případě nutnosti sáhne i k soudní cestě. Podle ministra totiž nebylo prokázáno, že by ČR způsobila nějaké narušení trhu EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down