01.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové modely nakladačů a manipulátorů

Historické prvenství v oblasti velkých kolových nakladačů a teleskopických manipulátorů v českém zemědělství patří výrobci JCB. JCB nabízí tyto stroje od začátku jako speciálně vyvíjené a konstruované pro nasazení v zemědělské výrobě.

Předešlý rok 2022 byl ve znamení velkých změn a novinek, kdy jsme si po roce mohli ověřit, jak se novým modelům vedlo a jak jsou s nimi majitelé spokojeni.

Zemědělský speciál JCB 457 S „Farm Master“

V loňském roce byl představen největší zemědělský kolový nakladač, model JCB 457 S. Písmeno „S“ označuje speciální verzi nakladače JCB pro zemědělství s extrémním poměrem výkonu k hmotnosti stroje. Jedná se o stroj s provozní hmotností 20 t a výkonem motoru 282 k. Díky tomu je v záloze dostatek výkonu na silážních žlabech, při nakládání velkého množství hnojů a jakékoliv další práce, kterou si pro stroj připravíte. Výkon je generován přeplňovaným šestiválcovým motorem Cummins, jenž ze zdvihového objemu 6,7 litrů dokáže vygenerovat točivý moment až 1200 Nm. Na změny zatížení motor reaguje rychle a pružně. Ke standardní výbavě, jako u všech kolových nakladačů patří dvojice výkonových režimů Standard a Dynamic. Obsluha si může volit požadovaný režim pomocí přepínače. Díky tomu je maximální výkon využíván jen, když je to opravdu nezbytně potřeba, protože s většinou činností si stroj poradí při sníženém výkonu, což uspoří velké množství paliva. Po roce provozu tohoto stroje v podniku ZD Mečeříž data z telematického systému LiveLink (který je zdarma na každém stroji JCB) ukazují tyto hodnoty: Najeto celkem 735 mth a průměrná spotřeba činí 9,5 l/mth, což je pro 20t kolos velmi dobré číslo. Nutno zmínit, že strojník pan Havelka stroj ovládá bravurně a využívá všech pokročilých funkcí nakladače včetně výkonových režimů Standard a Dynamic, což má na spotřebu velký vliv. Z telematiky je dále vidět, že stroj pracuje ze 62 % času v pásu nízkého zatížení, 33 % času v pásu středního zatížení a pouze 5 % času v pásu vysokého zatížení. Ačkoliv je stroj v podniku v permanenci a nešetří se, tak jeho výkon je natolik velký, že drtivá většina těžké práce je pro něj pouze lehká procházka. Zkrátka, nakladače JCB jsou vyráběny tak, aby jejich provoz v zemědělství byl nejen spolehlivý, efektivní, ale také ekonomický, protože životnost stroje je dlouhá a každý uspořený litr paliva se počtem najetých motohodin v řádu několika let vrátí zpět do firmy v podobě nezanedbatelných finančních úspor.  

Jako správný profesionál do zemědělské výroby disponuje tento nový model, stejně jako ostatní nakladače JCB zemědělskou HT kinematikou. Ta je charakteristická dvěma pístnicemi po stranách. Dvě postranní pístnice poskytují oproti stavební Z kinematice (jedna velká pístnice uprostřed) lepší výhled na přední část nakladače a jeho příslušenství. Nakladače jsou běžně vybaveny lopatou, případně rozhrnovačem siláže. HT kinematika u strojů JCB navíc nabízí i paralelní zdvih.

Teleskopický manipulátor s rychlostí 50 km/h

V předešlém roce byl představen také nový manipulátor 542-70 Agri Pro, který disponuje ideálním spojením výkonu motoru, točivého momentu, akcelerace, maximální rychlosti a hydraulického výkonu, a to tak, že výrazně zvyšuje efektivitu všech zemědělských činností. O výkon se stará řadový čtyřválec JCB DieselMAX o objemu 4,8 l, který si JCB vyrábí ve vlastní továrně v Anglii. Výkon motoru je 173 koní (129 kW), s točivým momentem 690 Nm @ 1 500 rpm. Tento model disponuje převodovkou DualTech VT, kombinující hydrostatickou část s přímým mechanickým pohonem. Aby byl nový model manipulátoru JCB ještě produktivnější než stávající typy, je vybaven novou a rychlejší verzí převodovky DualTech VT. Nově je možné nastavovat tzv. Flexi Mód (ruční nastavení otáček motoru a rychlosti pojezdu) až do 22 km/h, na rozdíl od 19 km/h, jak je tomu u standardních verzí. Aby se kromě pracovních cyklů zrychlily i přesuny po silnici, má nový model manipulátoru JCB i zvýšenou maximální rychlost na 50 km/h (místo stávajících 40 km/h). Při přejezdech z jednoho místa do druhého je tak dříve v cíli a může hladce držet krok s ostatními členy řetězce na sklizeň kukuřice či cukrovky. Pokud je stroj využívaný jako tažný prostředek, tak jistě bude oceněná výbava v podobě zadního závěsu, vč. elektriky a hydrauliky pro přívěs. Navíc je stroj již v základu opatřen tzv. „Heavy Duty“ (zesílenou) nápravou, a to vpředu i vzadu. Jako všechny manipulátory, které jsou vybaveny převodovkou DualTech VT, tak i tento nový model je možné nastavit do dvou režimů práce: Power / Eco. Podle aktuální zátěže na stroj si strojník jednoduše přepne mezi těmito dvěma režimy podle toho, jak potřebuje – stroj následně automaticky přizpůsobí výkon stroje zvolenému režimu.

Efektivitu a ekonomiku stroje po roce provozu můžeme díky telematice rozebrat i zde. Přejezdová rychlost 50 km/h stroje je v Plzeňském kraji, kde je stroj provozován, velmi oceňovaným benefitem. Jednalo se o jeden z klíčových vlastností, proč byl pořízen právě tento manipulátor. Stroj totiž často přejíždí mezi středisky, kdy se výrazně zkrátila logistika. Ohledně zatížení stroje vychází, že celých 78 % celkového času je stroj zatěžován v nejnižším pásu výkonu, 17 % času ve středním pásu výkonu a pouze 5 % času v nejvyšším pásu výkonu. Výkonný motor 173 k spolu s výkonnou hydraulikou tak zaručují, že pro manipulátor žádná práce není problém. Ohledně výhody pojezdu 50 km/h je z telematiky patrné, že je stroj v podniku opravdu často využíván v logistice. Ze všech aktivit totiž tvoří přejezdy 34 % času a zbývajících 66 % času je stroj využíván k manipulaci. Zde se tedy potvrzuje, že pokud se správně zvolí specifikace stroje, tak může manipulátor beze zbytku plnit dopravní, nebo se vzduchovými brzdami přepravní funkci (přesuny, přejezdy, tahání přívěsu). Přejezdy mezi podniky, při službách, svážení balíků z pole, nebo osivo k sečce tak pro manipulátor JCB nejsou žádnou překážkou, ale naopak vítaným zpestřením pracovní náplně.* 

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB
PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down