Na kachní farmě na jihozápadě Francie se vyskytlo nové ohnisko ptačí chřipky. Na farmě v obci Almayrac v regionu Tarn uhynulo 2000 z 5000 kachen. Oznámilo to ministerstvo zemědělství. V důsledku toho Francie nebude moci obnovit export své známé delikatesy foie gras, což jsou ztučnělá játra vodních ptáků, především hus a kachen.
Již koncem listopadu se stejný, vysoce nakažlivý virus H5N8 vyskytl u divokých kachen v oblasti Pas-de-Calais na severu Francie. Okolo farmy byla v okruhu tří kilometrů zřízena ochranná zóna a předmětem pozorování je i okolí v okruhu deseti kilometrů. Chov bude v souladu s předpisy utracen.
Minulý týden kvůli ptačí chřipce v Nizozemsku utratili 190 000 kachen na šesti farmách. V předchozích dnech museli na jihu Švédska kvůli ptačí chřipce utratit 200 000 slepic. Nákaza se patrně přenesla z Dánska. Velké množství drůbeže, 110 000 krůt a kuřat, museli utratit i na severu Německa. Virus choroby minimálně u volně žijících ptáků zaznamenali v desítce evropských zemí.
Ptačí chřipku způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, označovaný jako H5N1, se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.
Vakcinace proti ptačí chřipce se v chovech neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. V zasažených oblastech se přijímají i další opatření, jako je vymezení a izolace rizikových pásem či zákaz přepravy ptactva, výstav a trhů.*