08.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové případy ptačí chřipky se objevily v Německu

Německo minulý týden oznámilo desítky nových případů mrtvých stěhovavých ptáků, u kterých byl zjištěn vysoce nakažlivý virus chřipky H5N1. Úřady v této souvislosti a také po potvrzení případů ptačí chřipky ve východní Francii soudí, že se zvyšuje riziko přenosu

Ministr zemědělství Horst Seehofer proto vyzval spolkové země, aby nikterak neomezovaly ochranná opatření. Virus H5N1, který může být nebezpečný také člověku, se nově potvrdil ve středním Německu. Na přehradě Kelbra v jižní části pohoří Harc na chřipku uhynulo 38 roháčů. U dalších pěti desítek uhynulých ptáků ještě nebyly testy dokončeny. Mimo jiné tam byl vyhlášen zákaz koupání.
I přes poměrně vysoký počet úhynů není důvod k panice, uvedl mluvčí německého ministerstva zemědělství Hubertus von der Goltz. Extrémní vyhrocení situace zatím nenastalo a podle úřadů jde nadále o lokální případy.
V posledních dvou týdnech se objevila v Německu tři ohniska H5N1 - v bavorském Norimberku, jižně od saského Lipska a nově v jižním Harcu. V obou německých zemích Bavorsku a Sasku, které sousedí s Čechami, měl virus geneticky stejný původ jako na infikované východočeské farmě v Tisové.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 10MB (2% of 500MB)