02.12.2011 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nově registrované hybridy kukuřice

Na základě výsledků registračních zkoušek prováděných Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, Národním odrůdovým úřadem podle zákona č. 219/2003 Sb., bylo v roce 2011 nově registrováno – zapsáno do Státní odrůdové knihy celkem 45 hybridů kukuřice, z toho 15 na siláž a 30 na zrno.

Z výše uvedených hybridů je šest geneticky modifikovaných (GM), odolných proti zavíječi kukuřičnému – modifikace MON 810, dosud jediná uvolněná v EU pro pěstování.
Novinkou od sklizně 2009/ 2010 je zavedení parametru DINAG (INRA, Francie) pro detailnější hodnocení stravitelnosti silážních hybridů. Tento parametr za využití pepsin-celulózové metody pro stanovení stravitelnosti organické hmoty (DMS, Aufrére, 1982) po odečtení škrobu a rozpustných cukrů, vyjadřuje odhad stravitelnosti vlákniny (NDF).
Parametr doplňuje stávající hlediska pro hodnocení stravitelnosti organické hmoty (ELOS, IVDOM) závislé na podílu nejlépe stravitelné složky – obsahu škrobu v zrnu, o možnost porovnat stravitelnost i ostatních částí rostlin hodnocených hybridů.
Další informace nad rámec tohoto příspěvku přináší nové vydání publikace Přehled odrůd kukuřice 2011 – k dispozici i v elektronické podobě na stránkách www.ukzuz.cz.
(tabulku a grafy naleznete v tištěném Zemědělci)

Ing. Marek Povolný
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Národní odrůdový úřad

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down