11.02.2008 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové rekordy cen pšenice

Světové ceny pšenice dnes v Asii vystoupily na nové rekordy a klíčový termínový kontrakt chicagské burzy CBOT vzrostl o více než pět procent nad 11 dolarů za bušl (cca 27 kilogramů). K rekordům se poté přiblížily i ceny pšenice v Evropě. Ceny potravinářských komodit prudce rostou kvůli přílivu kapitálu od spekulativních investičních fondů, které si od pšenice slibují vysoké výnosy i v dobách útlumu světové ekonomiky.

Termínová cena pšenice s dodávkou v březnu stoupla v Sydney o 60 centů na rekordních 11,53 dolaru za bušl. Od konce ledna tak cena vzrostla již o 25 procent a ohromná poptávka fondů minulý týden zvyšovala ceny o maximální denní limit celý minulý týden. CBOT nyní rozhodla, že denní limit pohybu ceny zvýší na dvojnásobných 60 centů.
Březnový kontakt na tunu pšenice na západoevropském trhu Euronext dopoledne vyskočil o více než šest procent až na 295 eur za tunu a po 11. hodině SEČ se ustálil kolem 291 eur. Opět se tak přiblížil svému rekordu nad 300 eury za tunu. Spekulativní fondy si všímají snižujících se zásob obilí a sázejí na to, že slabší světová ekonomika růst poptávky po potravinách nezastaví.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down