V Brně na veletrhu Techagro dnes podepsali zástupci agrárních organizací osmi nových zemí Evropské unie deklaraci. Požadují v ní vyrovnání podmínek při výpočtu přímých zemědělských dotací se starými zeměmi Evropské unie od roku 2014. Nové země jsou připraveny uspořádat protesty v Bruselu, pokud Evropská komise jejich požadavky nevyslyší. Deklaraci podepsali zástupci nestátních agrárních organizací z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Litvy. Zástupci organizací z Rumunska, Bulharska, Estonska a Ukrajiny nepřijeli. Jednání se účastnil jediný zástupce starých zemí EU-15, a to obchodní rada Rakouska.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba považuje dnešní podpis za významný krok, po němž budou následovat další. Půjde především o práci s politiky a vládami konkrétních zemí a všichni společně pak i s evropským parlamentem. Současný stav, který by trval i po roce 2013, je pro nové země unie nepřijatelný, prohlásil Veleba.
Prezident Agrární komory ČR poukázal na to, že vývoj ve všech nových zemích vyjma Slovinska byl po vstupu do Evropské unie vždy stejný. Nováčci zaznamenali pokles zemědělské produkce a zaměstnanosti, rostoucí dovoz ze starých zemí unie. Zástupci nových nevládních agrárních organizací požadují, aby se přímé platby nadále nevypočítávaly podle historických dat, které zvýhodňují staré země, ale byly rovné pro všechny země. Staré země unie podle Veleby naopak chtějí prodloužit přechodné období pro vyrovnání přímých plateb i po roce 2013. Nové rozpočtové období má platit od roku 2014 do roku 2020.