Novela by vzala hygienikům pravomoci při kontrole veřejných stravovacích zařízení ve prospěch SZPI

Hygienikům hrozí ztráta pravomocí při kontrole veřejných stravovacích zařízení ve prospěch Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Výrobci cigaret možná dostanou delší čas na zavedení nových krabiček s větším varováním před kouřením. Vyplývá to z úprav novely o potravinách a tabákových výrobcích, které dnes schválil sněmovní zemědělský výbor. Sněmovna by měla o novele rozhodnout na březnové schůzi.

Na omezení kontrolních pravomocí hygieniků se výbor shodl na návrh Margity Balaštíkové. Proti bylo ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienik Vladimír Valenta. Podle něj by v případě přijetí této změny hygienici měli sice právo dál kontrolovat prostředí v restauracích, ale mohli by pak dát jen podnět potravinářské inspekci. Nemohli by v zájmu eliminace nákaz zakázat práci kuchařům či nařídit jejich vyšetření.

Na krabičkách cigaret by se podle novely mělo kvůli evropské tabákové směrnici objevit kromě psaného i obrazové varování před škodlivostí kouření. Bude muset zabírat minimálně 65 procent obalu. Varování bude muset být i na elektronických cigaretách. Určitou výjimku by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky měly mít doutníky.

Novela má navíc zakázat prodej cigaret s jinou než charakteristickou tabákovou příchutí. Výbor na návrh poslance Petra Kudely doporučil v novele zpřesnit ustanovení o výrobě tabákových výrobků, k nimž bude moci být použit pouze surový nebo technologicky upravený tabák, avšak ne látky zakázané předpisem EU. Umožní to ale použít jiné přípustné látky. Členové doporučili také na Kudelův návrh se souhlasem ministerstva zemědělství odložit účinnost některých pasáží o 90 dnů po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down