07.04.2008 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela je přínosem

Novelu, kterou se mění nařízení vlády o podmínkách provádění agroenvironmentálních a nedávno ji schválila vláda, považují ekologičtí zemědělci za přínos tomuto způsobu hospodaření. Byly zvýšeny podpory pro zemědělce, kteří hospodaří výlučně ekologickým způsobem, nicméně podle ředitele Bioinstitutu Olomouc a vedoucího oddělení projektů a mezinárodní spolupráce Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio Jiřího Urbana se do této oblasti nedostala zelenina.

Ekologicky šetrnější pěstování zeleniny se nyní podporuje v rámci integrované produkce. Podle Urbana by se v budoucnu mělo požadovat vykazování biodiverzity trvalých travních porostů v ekologickém hospodářství. „Zatím se rozmanitost druhů v ekologicky ošetřovaných trvalých travních porostech příliš neliší od těch, o které se pečuje konvenčně,“ podotkl.
Ekologičtí zemědělci přivítali i možnost pastvy hospodářských zvířat po provedení první seče na lokalitách s chřástalem polním. Pozitivem určitě bude podle Urbana i možnost rozorání travního porostu za účelem zúrodnění půdy (tzv. obnovu), které je jednou za pět let povoleno ze zákona o zemědělství, i snížení vstupní výměry v titulu biopásy z pěti hektarů na dva hektary. Podle MZe činí výše dotace v titulu Biopásy 401 euro na hektar ročně a pro většinu regionů ČR platí, že Evropská unie na ni přispívá osmdesáti procenty a dvacet procent jde ze státního rozpočtu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down