Novela má několik variant

Připravovaná novela zákona o vinohradnictví a vinařství má několik variant, jak zabránit černému trhu s vínem. Jaká verze bude zvolena, není zatím zřejmé a je předčasné spekulovat, zda stát zakáže prodej vína ze sudů. V reakci na článek Mladé fronty Dnes to dnes uvedl mluvčí ministra zemědělství Hynek Jordán.

Podle něj skutečnost, že sudová vína jsou v posledních letech jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů, dokazují data Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Téměř třetina ze 471 inspekcí loni kontrolovaných vzorků sudového vína neprošla loni kontrolou. Předloni byl podíl nevyhovujících vzorků stejný. "Poctiví vinaři, již svá vína nepančují, se nemají čeho obávat. Novela bude mířit na ty, kteří šidí spotřebitele, a buď vína ředí, nebo vydávají levná cizí vína za moravská," uvedl mluvčí.
Ministr Marian Jurečka podle deníku odmítá, že by cílem připravovaného zákona byl plošný zákaz prodeje sudového vína. Ministerstvo podle něj v současnosti pracuje se třemi variantami. První z nich počítá s tím, že stáčené víno bude možné prodávat pouze u výrobce vína, tedy u vinaře ve sklepě. "Dál je tady cesta dát víno do nějakého balení, které nebude možné falzifikovat.
A třetí - posílení kontrol," cituje deník Jurečku. O všech možnostech prý s vinaři chce ještě mluvit. Jeho úřad ale v paragrafovaném znění představil verzi, která počítá s variantou nejpřísnější, dodává MfD. Nově by se podle MfD víno ve vinotékách smělo prodávat jen v takzvaných bag in boxech, tedy vacích o objemu zhruba do deseti litrů nebo v PET láhvích, které by však dodával přímo výrobce. Podle místopředsedy Vinařské asociace ČR Jiřího Maděriče by zákaz prodeje sudového vína znamenal konec pro řadu malých vinařů, kteří se nedostanou do obchodních řetězců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down