Od října začala platit novela zákona o ochraně chmele, která modernizuje evidenci chmelnic. Budou se v ní vést podrobnější informace než doposud, například údaje o skladbě chmelových odrůd. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude mít možnost při kontrolách ověřovat údaje v evidenci a kontroloři budou mít jasně vymezené pravomoci.
Ministerstvo zemědělství upozorňovalo na to, že v minulých letech někteří producenti chmele zpochybňovali právo zaměstnanců ústavu vstupovat na jejich pozemky kvůli zjištění skutečného stavu, a proto bylo potřeba ujasnit pravomoci vstupovat na pozemky.
Kromě odrůdy bude nově v evidenci chmelnic uveden také dodavatel sadby. Ověřit bude možné jen chmel, který pochází z evidovaných chmelnic. Ministerstvo uvedlo, že je nutné udržovat záruku kvality chmele, protože se jedná o důležitou vývozní komoditu. Podle Svazu pivovarů a sladoven se loni vyprodukovalo 8306 tun chmele, což je o 40 procent více než v roce 2020.
ÚKZÚZ v srpnu uvedl, že plochy osázené chmelem se letos v Česku meziročně zmenšily o 0,6 procenta, tedy o 29 hektarů na celkových 4943 hektarů. Pěstitelů je letos 121, přes tři čtvrtiny chmele se pěstují v Žatecké chmelařské oblasti. Nově byly letos vysázené chmelnice na 260 hektarech, proti loňsku jsou nově osázené plochy mírně nižší.*