Novela mysliveckého zákona se možná nestihne do voleb projednat

Novelu mysliveckého zákona možná sněmovna nestihne projednat do letošních parlamentních voleb. Nezměnil by se tak systém mysliveckého hospodaření a nadále by vznikaly škody způsobené přemnoženou zvěří. Obávají se toho opoziční poslanci, kteří to uvedli na dnešním jednání sněmovního zemědělského výboru. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaných vysokou zvěří a má také například elektronizovat mysliveckou evidenci.

V pátek se poslanci novele věnovali, projednávání ale přerušili ve třetím čtení. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) dnes poslancům řekl, že jde o problém sněmovní, nikoliv ministerský. Poslanec David Pražák (ANO) uvedl, že některé pozměňovací návrhy k novele mohly ohrozit mysliveckou činnost.
O novele dnes chtěli na výboru mluvit hlavně pirátský poslanec a kandidát na ministra zemědělství Radek Holomčík a bývalý ministr Petr Bendl (ODS). "Hledali jsme způsob, jak ten zákon rychle projednat. Asi chcete status quo – myslivecký zákon už prostě neprojednat, ale to je špatně," řekl koaličním poslancům Bendl. Podle něj tak vznikají a stále budou vznikat miliardové škody, které působí přemnožená zvěř na lesních porostech a nic se s tím nebude dělat.
Podle opozice se vládní koalice už zbavila hlavního důvodu, proč novelu předkládala. Na začátku června totiž prošla sněmovnou novela zákona o invazních druzích, kde poslanci zrušili dosud neúčinnou změnu mysliveckého zákona, podle níž by mimo jiné úřady rozhodovaly každý rok jednotlivě zhruba o 5800 plánech mysliveckého hospodaření. "Systém kontroly se podařilo vyndat a teď už je to vlastně status quo. Ale to znamená další vyhozené miliardy. Ale to musíte vědět a mne mrzí, že je vám to jedno," vyčetl dnes poslancům Bendl.
Sněmovní rozhodnutí o neprojednání novely zákona kritizovaly v tomto týdnu ve společné tiskové zprávě také Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Spolek vlastníků honebních pozemků, Svaz vlastníků půdy a Spolek pro obnovu venkova ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down