Novela namířená proti praktikám řetězců ve sněmovně prošla

Novelou zákona o ochraně hospodářské soutěže, která má omezit některé praktiky obchodních řetězců, se budou dále zabývat sněmovní výbory. Předloha například definuje ekonomickou závislost, zakazuje vybírání poplatků za zalistování, tedy zařazení do evidence dodavatelů, vybírání regálného, neúměrně dlouhou dobu splatnosti. Novelu předložil poslanec Ladislav Skopal (ČSSD) spolu s dalšími poslanci. Obchodníci ji považují za neúčelnou.

Norma se může ještě podle Skopala v některých ustanoveních změnit. Stanovená nejvýše patnáctidenní lhůta splatnosti za zboží s krátkou trvanlivostí se může prodloužit na třicet dní. Za nepřijatelnou dobu splatnosti považuje ale devadesát dní. Na obecnější formulaci se může změnit výčet zakázaných praktik, například vybírání regálného, poplatky za zalistování nebo dodatečné změny uzavřených smluv.
Proti novele ostře vystupují poslanci ODS. Jaroslav Plachý uvedl je přesvědčen, že předloha bude více zneužita než využita. Návrh podle něj rovněž podstatně omezuje smluvní volnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *