15.06.2005 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela nařízení má zamezit překupování mléka mezi odbytovými družstvy

Dnes má projednat vláda návrh novely nařízení, které by mělo zamezit překupování syrového kravského mléka mezi odbytovými organizacemi. Tím hodlá ministerstvo zemědělství odstranit potíže, které kvůli tomu vznikají při evidenci jeho toku v tuzemsku.

Základní změnou je pro odběratele závazek, že bude mléko dodávat výlučně zpracovatelskému podniku. V praxi by tak mělo jít mléko od farmáře přímo mlékárně, nebo mezi obě společnosti vstoupí odbytové družstvo.
Schválení odběratele mléka Státním zemědělským intervenčním fondem je podle novely podmínkou, aby mohl nakupovat od producenta mléko a působit na území členského státu Evropské unie.
Podle předsedy Pavla Sáňky novela nejvíc postihne odbytové družstvo Mleecoop, které sdružuje několik organizací a jimi nakoupené mléko prodává. Proto se Mlecoop podle Sáňky bude bránit a podá stížnost třeba i k Ústavnímu soudu. Cílem je především oslabit pozici odbytových organizací, uvedl. Vysvětlil to tím, že mlékárnám se nelíbí nynější vyšší prodejní cena mléka. Novela podle Sáňky také stanovuje, že odběratel musí dodávat jen registrovaným mlékárnám, tedy zpracovatelům v tuzemsku, což může zamezit vývozu syrového mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down