23.01.2008 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela o daních schválena

Poslanecká sněmovna Parlamentu schválila minulý týden novelu zákona o spotřebních daní, který mimo jiné upravuje kontrolní mechanismy pro přimíchávání bioetanolu do benzínu. Potvrdil to předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež s tím, že na základě tohoto zákona orgány ministerstva financí vyvíjí prováděcí předpisy.

Připomněl, že jeho účinnost je nastavena do jednoho měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Pokud se povede, aby ho do konce ledna schválil Senát a podepsal prezident, mohl by podle Papeže platit od 1.února. „Jsem nesmírně rád, že novela zákona byla schválena,“ dodal.
Přestože bylo vzneseno několik pozměňovacích návrhů pro rychlejší přimíchávání biosložek do pohonných hmot, zůstávají v platnosti doposud odsouhlasené podíly. Letos to jsou minimálně dvě procenta metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě a dvě procenta biolihu v benzínu. O roku 2009 se tento podíl zvýší na 4,5 procent MEŘA v naftě a 3,5 procenta biolihu v benzínu. Papež informoval, že jeden z pozměňovacích návrhů počítal již od letošního pololetí se zvýšením podílu MEŘO v naftě na 3,5 procenta a příští rok na 4,5 procenta. Stejné množství by se mělo podle tohoto návrhu v roce 2009 přimíchávat biolihu do benzínu. „Možná můžeme někdy ustavit debatu o možnostech navýšení podílu biosložek v příštím roce,“ uvedl. Je to však v době, kdy Evropská komise hovoří kvůli negativním dopadům biopaliv na ceny potravin a životní prostředí o možném snížení svého cílového záměru, že by v roce 2020 měla biopaliva tvořit desetinu pohonných hmot, doplnil.
Evropské společenství a zejména Evropskou komisi nutí ke změně svého pohledu kritika biopaliv ze strany ekologických organizací a řady vědců. Biopaliva prý nijak nepřispívají k boji proti klimatickým změnám, ba naopak jejich rostoucí využívání působí velké škody a mimo jiné vede k růstu cen zemědělských produktů. „Problémy v životním prostředí a sociální problémy, které způsobují biopaliva, jsou větší než jsme se domnívali. Musíme se proto pohybovat velmi opatrně,“ uvedl eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas. .
Šéf zemědělsko-potravinářského oddělení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Loek Boonekamp doporučil vládám, aby se snažily omezit podporu tradičním biopalivům ze zemědělských plodin jako kukuřice nebo řepka, protože tato paliva přispívají k nynějšímu prudkému růstu cen potravin a mají negativní dopad na životní prostředí. Lepší by zřejmě podle něho bylo použít veřejné peníze ke stimulaci vývoje biopaliv druhé generace z nezemědělských rostlin nebo odpadu, i když ani zde podle něj není zaručen uspokojivý výsledek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down